Adalı eski fayton atları Zeyna ve Güllü yeni işlerinden mutlu

Adalı Zeyna ve Güllü, Cerrahpaşa’da tedavi ve rehabilite edildikten sonra yeni misyonlarına başladı.

Adalar’daki faytonların yasaklanmasının akabinde Avcılar İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Kampüsü’nde tedavi ve rehabilite edilen ‘Zeyna’ ve ‘Güllü’ isimli iki at, artık engellilerin rehabilitasyonunda kullanılacak. Yerleşkede engelli öğrenciler atlara bindirilerek, birlikte vakit geçirmeleri sağlandı.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veterinerlik Meslek Yüksek Okulu öğretim vazifelisi Dr. İbrahim Kurban, faytonlardan kurtarılan atların, rehabilite edilerek hipaterapide kullanılmasının olumlu sonuçlarını gördüklerini belirterek “Engelli bireylerin ruhsal olarak özgüvenin arttırılması, kendilerini tabir edebilme gücünün gelişmesi, fizyolojik kazanımının arttırılmasına büyük fayda sağlıyor.

Fizyoterapist, psikolog, çocuk gelişimi uzmanı ve pedagogdan oluşan bir takımla, atların özelliklerini, engelli bireylere kazanımlarını anlatıyoruz” dedi.

Dr. Kurban, projede 20 atın Veteriner Meslek Yüksek Okulu’na kazandırılması tamamlandığını belirterek, Zeyna ve Güllü isimli atların ise engelli bireylerin hizmetine hazır olduğunu tabir etti. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.