ABD, Avrupa’ya yeni kalıcı birlikler konuşlandıracak

Madrid’deki NATO tepesi sürerken ABD’den kıymetli bir adım geldi. ABD Savunma Bakanlığı, Polonya, Romanya ve Baltık ülkeleri olmak üzere Avrupa’daki birçok ülkeye yeni kalıcı konuşlandırmalar yapılacağını duyurdu.

ABD Lideri Joe Biden’ın Madrid’deki NATO Tepesi’nde Avrupa güvenliğini desteklemek için uzun vadeli konuşlandırmalara ait açıklaması üzerine Pentagon kelam konusu yeni adımların ayrıntılarını paylaştı.

Pentagon’un yayımladığı evrakta, ABD’nin Polonya’ya 5. Kolordu Karargahı ileri karakolunu, bir Kara Kuvvetleri garnizon karargahını ve bir saha dayanak taburunu kalıcı olarak konuşlandırılacağı belirtildi.

Belgede, “NATO’nun doğu kanadındaki birinci kalıcı ABD kuvvetleri olan bu kuvvetler, komuta ve denetim yeteneklerimizi, NATO ile çalışabilirliği ve evvelce pozisyonlandırılmış teçhizatın idaresini geliştirecek. Bu aksiyon, Polonya’nın NATO’nun savaşta caydırıcılığını ve savunma duruşunu desteklemekte oynadığı merkezi rolün üzerine inşa edilmiştir.” sözü kullanıldı.

ABD’nin tıpkı vakitte bu ülkede, bir zırhlı muharebe tugayı ile bir hava tugayı dahil olmak üzere mevcut süreksiz konuşlandırmasını da sürdüreceği tabir edilen dokümanda, Romanya’da ise bir muharebe tugayının dönüşümlü olarak konuşlandırılacağı ve böylelikle doğu kanadında ek bir tugay konuşlandırılmış olacağı kaydedildi.

Belgede, Baltık bölgesinde ise bölgenin güvenliğini güçlendirmek, birlikte çalışabilirliği geliştirmek, ABD kuvvetlerinin esnekliğini ve savaşa hazır olduğunu göstermek için zırhlı birlikler, hava, hava savunma ve özel harekat kuvvetlerini içeren dönüşümlü konuşlandırmalar yapmaya devam edileceği bilgisine yer verildi.

Bunların yanı sıra ABD’nin İspanya’da konuşlanmış muhrip sayısını dörtten altıya çıkarmak için İspanyol idaresi ile çalıştığı belirtildi.

Belgede, ayrıyeten İngiltere’nin Lakenheath üssüne iki F-35 filosu konuşlandırarak Avrupa’yı desteklemeye devam edileceği söz edildi.

ABD’nin Almanya’da bir hava savunma topçu tugay karargahı, kısa menzilli bir hava savunma taburu, bir muharebe idame takviye tabur karargahı ve bir mühendis tugay karargahı kuracağına değinilen dokümanda, bu ülkeye toplamda yaklaşık 625 ek askeri işçi göndereceği kaydedildi.

Pentagon evrakında ayrıyeten ABD’nin İtalya’ya kısa menzilli bir hava savunma bataryası göndereceği ve 65 askerin misyonlu olacağı bu bataryanın Bakanlığın Almanya’da konuşlandırdığı kısa menzilli hava savunma taburunun alt ünitesi olacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.